ВАШУ КАРТУ ЗАБЛОКОВАНО
8 найпопулярніших гачків онлайн-шахраїв
Накладки на банкомати та крадіжка PIN-кодів залишилися у минулому. Досвідчені шахраї перейшли на більш витончені способи виманювання грошей. В рамках інформаційної кампанії #ШахрайГудбай від Нацбанку України платіжний агрегатор Interkassa застерігає від найпопулярніших схем онлайн-шахрайства останніх років.
Найбільш активно віртуальні аферисти експлуатують сценарії, коли обманом змушують жертву переказати гроші на чужий рахунок або ж виманюють карткові дані та спустошують рахунок.
Шахраї охоче використовують такі канали комунікацій:
ТЕЛЕФОННІ ДЗВІНКИ
Телефонують із метою швидко отримати дані платіжної карти, щоб іще швидше перевести з неї гроші. Грають на сильних емоціях - страху («це Служба безпеки банку, і ви не зможете зняти гроші з карти без нашої допомоги») або радості («Вітаємо! Ви стали щасливим власником Toyota RAV4»).
SMS И СОЦМЕРЕЖІ
Лінивий варіант вищеописаної схеми з телефонними дзвінками, різниця лише у тому, що жертва виходить на зв'язок сама. Розсилають повідомлення, що лякають, — про блокування банківської карти або радісні SMS про великий виграш. Мета – змусити жертву зателефонувати або перейти на сайт. Потім виманюють дані карти або переконують переказати гроші.

Найпримітивніший варіант – крадіжка чужого акаунта з метою зібрати гроші в усіх, хто є в друзях. Більш складний і прибутковий спосіб – створення фейкових сторінок благодійних організацій або онлайн-магазинів.
ІНТЕРНЕТ-ПРОДАЖІ
Може комбінувати в собі всі попередні способи. Полягає в тому, щоб продати неіснуючий товар. Масштаб обману може різнитися й у фейкових інтернет-магазинах, і в оголошеннях на маркетплейсі. У таких обманах також можуть застосовуватися підроблені платіжні сторінки, на яких користувачі надають шахраям дані платіжної карти.

У будь-якому випадку аферисти ловлять жертву на сильні емоції: намагаються вивести з рівноваги, налякати, розчулити, змушують нервувати. У таких ситуаціях головне – не вдаватись до поспішних рішень. Зробіть паузу й розберіть ситуацію до дрібниць. У 99% випадків цього достатньо, щоб шахрай зник.
Нижче наводимо найбільш популярні схеми шахрайства останніх років.
ВАШУ КАРТУ ЗАБЛОКОВАНО!
ГАЧОК № 1
Одного разу Маші зателефонували з невідомого номера й «обрадували»: «Вашу карту заблоковано». Мовляв, по карті були спроби несанкціонованих операцій. «І якщо ви хочете користуватися нею надалі, назвіть мені її номер, термін дії та три цифри на зворотному боці...», - попросив увічливий голос. У мобільному додатку Маша відразу переконалася - з картою все гаразд. Контрольний дзвінок у банк - і там підтвердили, що вона спілкувалася з шахраєм.
Як це працює?
Отримавши номер, тризначний код CVV і термін дії карти, шахраї виводять гроші через будь-який сервіс карткових переказів. Код з SMS потрібен для підтвердження платежу.
Що робити?
Зберігати в таємниці тризначний код на звороті картки і термін дії. Ніколи і нікому не називати паролі і коди, які приходять від банку в SMS. Якщо є підозра, що шахраї отримали дані карти, краще її заблокувати і випустити нову.
ВИ ВИГРАЛИ ПРИЗ!
Оксана вважає, що їй таланить на призи. Одного разу вона вже виграла міксер на відкритті супермаркету, а ще недавно отримала безкоштовний лате як тисячний клієнт кав'ярні. Тому Оксана дуже зраділа, але не здивувалася, коли отримала SMS від «мобільного оператора», що виграла 11-й айфон 128 Гб за поповнення рахунку. Одразу зателефонувала за вказаним у повідомленні номером. Мила жінка привітала її та довго з'ясовувала адресу, на яку надіслати подарунок. А в кінці наче мимохідь додала: «Єдиний нюанс: вам потрібно наперед сплатити податок на виграш. Зараз надішлю номер карти». Добре, що Оксана нещодавно натрапила на відео від Нацбанку про шахраїв і гроші не переказала.
Як це працює?
ГАЧОК №2
«Щасливий переможець» легко погоджується перерахувати суму, яка здається символічною порівняно з великим виграшем. Але після переказу – ані грошей, ані призу.
Що робити?
Не переказувати гроші заздалегідь. З холодною головою сприймати інформацію про великі виграші, особливо якщо ви не дуже активно брали участь у конкурсі.
ЗБІЛЬШІТЬ СВІЙ КРЕДИТНИЙ ЛІМІТ!
ГАЧОК № 3
Василю так не таланить, як Оксані, – скільки не брав участь у розіграшах, новий айфон не виграв. Він міг би купити «яблуко» в оплату частинами і всього за 26 місяців виплатити його зі стипендії. Шкода, що без кредитного ліміту на карті його банк оплату частинами не дозволяє. Як вчасно Василю подзвонили ніби з банку й запропонували збільшити кредитний ліміт. «Що кажете? Потрібен код на зворотному боці? І назвати цифри з SMS?». Василь вирішив, що походить поки зі старим «самсунгом» і влаштується на роботу кур'єром, аби назбирати на новий телефон самостійно.
Як це працює?
Телефонують із пропозицією збільшити кредитний ліміт, виманюють необхідні для платежу дані та виводять гроші з карти. Інший варіант - SMS із посиланням, куди потрібно перейти для збільшення кредитної суми на карті. Жертва вводить номер карти, термін дії та CVV-код, а шахраї переводять її гроші на свої рахунки.
Що робити?
Обговорювати збільшення кредитного ліміту виключно зі співробітниками банку за номером телефону, який вказано на карті або в мобільному додатку банку. Нікому не називати тризначний код на звороті картки, термін дії та паролі з SMS.
ОСЬ ВАМ ЛІНК ДЛЯ ОПЛАТИ ПОКУПКИ!
Іра швидко знайшла сумку своєї мрії кольору марсала на популярному сайті оголошень. Дуже потішило, що ціна майже вдвічі менша, ніж в інших продавців. Іра оформила угоду через кнопку безпечної покупки й одразу ж у вайбер отримала посилання на оплату. Однак виглядало воно дивно – в адресі сайту було кілька зайвих літер, а браузер раптом почав попереджати про небезпечне з'єднання. Нещодавно Іра дивилася навчальне відео від НБУ про карткових шахраїв, тому закрила посилання та придбала сумку в іншого продавця. Підозрілі посилання у вайбер він не надсилав.
Як це працює?
ГАЧОК №4
Шахраї створюють підроблений сайт, який виглядає, як сторінка оплати товару на маркетплейсі. Покупець не звертає уваги на дрібні відмінності на кшталт пари додаткових літер в адресі та вводить дані карти. Отримавши їх, зловмисники списують усі гроші з карти разом із кредитними.
Що робити?
Уважно читати правила покупки на обраному маркетплейсі. Не переходити за посиланнями у месенджерах. Якщо щось насторожує під час оформлення покупки, звернутися до служби підтримки інтернет-магазину.
ВАШ РАХУНОК ПОПОВНЕНО НА 50 ГРН!
ГАЧОК № 5
Останнім часом Ігор отримував дивні дзвінки з невідомих номерів. Телефонували, мовчали або скидали виклик. А кілька днів тому хтось поповнив йому рахунок на 50 грн. Ще за тиждень SIM-карта Ігоря раптово перестала працювати. Добре, що місяць тому Ігор завів окремий фінансовий номер телефону, до якого прив'язав усі банківські рахунки. А десь у сусідньому місті шахрай відчайдушно намагатиметься отримати доступ до інтернет-банкінгу Ігоря за допомогою відновленої SIM-карти.
Як це працює?
Шахрай звертається до мобільного оператора із заявою про втрату сім-карти жертви. Якщо номер не контрактний, для його відновлення проситимуть назвати останні номери, на які телефонував абонент, або суму останнього поповнення рахунку. «Відновивши» сім-карту, шахрай отримує доступ до мобільного банкінгу й швидко переводить гроші жертви на свої рахунки.
Що робити?
Користуватися послугами мобільного оператора лише на умовах контракту або прив'язати номер телефону до паспортних даних. Або ж завести окремий фінансовий номер телефону й нікому, крім банків, його не давати.
КУПИ КВИТОК, ХОДІМО В КІНО!
"Ходімо в кіно! Завтра прем'єра «Одного разу в Боллівуді»», - написав Ані у фейсбуці новий знайомий Ваня, з яким учора обговорювали на форумі розведення ахатинських равликів. Поки Аня відповідала на повідомлення, прилетіло ще одне: «Ти купи квитки, а я завтра гроші віддам. Ось посилання, тут найдешевше...». Проте Аня п'ятий рік працює в службі безпеки банку, тому фішингове посилання не відкривала, а Ваню заблокувала назавжди.
Як це працює?
ГАЧОК №6
Шахраї знайомляться в мережі та пропонують похід у кіно або до театру. З будь-якого приводу дають посилання, яке дуже схоже на сайт купівлі квитків. Тільки-но жертва вводить дані своєї карти, зловмисники одразу ж переказують собі всі її гроші.
Що робити?
У жодному разі не переходити за підозрілими посиланнями і тим більше не вводити дані банківської картки.
ПРОЙДИ ОПИТУВАННЯ І РОЗБАГАТІЙ!
ГАЧОК № 7
Миколі якраз не вистачало 1000 грн, щоб закрити черговий платіж за кредитом, а тут повідомлення у Viber: «Відповідай на 20 питань, зароби 1000 грн». Банк попросив оцінити рівень обслуговування. На легкі запитання Микола відповів за п'ять хвилин й отримав форму для введення даних карти. Обов'язкові поля для заповнення - «Тризначний код на зворотному боці картки» та «Термін дії». Добре, що Микола їздить у метро щодня і бачив у вагонах плакати від Нацбанку про схеми шахрайства. Довелося позичити гроші у приятеля та влаштуватися на роботу до колл-центру - гроші за опитування він так і не отримав.
Як це працює?
Шахраї створюють легкі опитування, за які обіцяють чималу суму. В кінці опитування просять надати дані карти, в тому числі CVV і термін дії. Отримавши цю інформацію, перераховують усі гроші з карти жертви на свої рахунки. Іноді замість відомостей просять перерахувати «закріпний платіж», який потім обіцяють повернути разом з винагородою.
Що робити?
Не довіряти опитуванням, за які пропонують відразу кілька сотень або тисяч. Не переказувати «закріпні» платежі в кінці опитування і не надавати дані карти, окрім її 16-значного номера.
ЛЕГКА РОБОТА, ГАРНА ОПЛАТА!
Наталка давно хотіла знайти підробіток, аби порадувати себе новими Apple Watch 6. А тут саме натрапила на рекламу в Інстаграмі: «Дистанційна робота з гідною оплатою, досвід не потрібний». Людина з незрозумілим ніком в Телеграмі пояснила, що Наталці будуть надходити різні суми на карту, а вона зробить кілька переказів, залишивши собі 5%. «Це щоб податків менше платити», - пояснив власник незрозумілого ніку. Дядько Наталки працює у Кіберполіції, тому шахраїв швидко знайшли й надовго запроторили за ґрати. Дівчині пощастило не стати співучасницею.
Як це працює?
ГАЧОК №8
Переказами через чужі карти шахраї часто відмивають гроші, які отримали нелегально: торгівля наркотиками, людьми, крадіжки з чужих банківських рахунків. Взявши участь у такій схемі, посередник стає співучасником і може потрапити до в'язниці.
Що робити?
Не погоджуватися переводити гроші незнайомців зі своєї карти на чужі рахунки.
ЯК ЗАХИСТИТИСЯ ВІД ПЛАТІЖНИХ ШАХРАЇВ
Ніколи нікому не розкривайте дані банківської картки, крім 16-ти цифр на лицьовому боці.
Не повідомляйте нікому паролі та коди, які надходять на телефон від банку і телефонного оператора.
Заведіть окремий фінансовий номер телефону для інтернет-банкінгу й ніде більше його не використовуйте. Перейдіть на контракт із мобільним оператором або зареєструйте особистий кабінет на його сайті.
Користуйтеся складними паролями для інтернет-банкінгу та соціальних мереж, періодично їх змінюйте.
Купуйте товари лише на перевірених ресурсах і не переходьте для оплати в месенджери. Безпечний для покупок сайт повинен містити «https: //» та значок «
захисту онлайн-покупок – Verified by Visa і MasterСard Secure Code.
». Шукайте також значки
РОЗПОВІДАЙ ДРУЗЯМ